“Sprytny” redirect (cakePHP 1.2)

Załóżmy, że mamy mały system bloga (posty + komentarze).
Cake upiekł za nas widoki i metody. No i powiedzmy, że teraz w post/view/[id_posta] chcesz umieścić możliwość dodania komentarza. Oczywiście tworzysz formularz, którego action=’/comments/add’ i w CommentsController::add() wpisujesz na sztywno (hard-coding) $this->redirect(‘/posts/view/’.$comment[‘post_id’]).

Wszystko pięknie i ładnie działa, ale powiedzmy teraz chciałbyś w widoku posts/list_all, w którym wyświetlasz skrócone wersje wszystkich postów dać możliwość szybkiego dodania komentarza. No i znów pakujesz do środka formularz z action=’/comments/add’ i fajnie działa, ale redirect jest do jakiegoś jednego konkretnego posta, a nie listy w której szanowny user kliknął ‘submit’. Niby nic złego się nie dzieje, ale szanowny user odczuwa dyskomfort, jest wręcz zagubiony.

Ostatnio wymyśliłem i z powodzeniem zastosowałem mały trik, który ten problem rozwiązuje w sposób uniwersalny i (w miarę) elegancki.
Zazwyczaj, jeśli tworzę formularz do innego kontrolera, to najczęściej wtedy wiem, gdzie po przerobieniu tych danych powinien się odbyć redirect… najczęściej z powrotem. Zatem preparuję parametr action w następujący sposób:

action=<?php echo $html->url(‘/comments/add’) ?>?r=/posts/list_all/”

A w AppController

function beforeRender(){
if(isset($this->params['url']['r'])){
$this->redirect($this->params['url']['r']);
}
}

Prosta metoda, która zawsze sprawdzi mi czy przekazałem informację o przekierowaniu i w razie czego ustawi odpowiedni adres przekierowania. Nie muszę pamiętać o tym w każdej metodzie, w której jest prawdopodobne, że będę chciał zrobić redirect w różne miejsca. Po prostu implementuję to na początku projektu i cieszę się kolejnymi zaoszczędzonymi minutami :D

Smacznych jajec ;)

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *