Co jest ważniejsze: funkcjonalność, użyteczność czy marketing?

Jeśli zadałeś sobie kiedykolwiek takie pytanie, to znaczy, że dałeś się wciągnąć w potencjalną świętą wojnę, między działami Twojej firmy.

Programiści pewnie forsowali funkcjonalność, projektanci użyteczność (ang. usability)*, dział marketingu – wiadomo. I wiesz co? Najfajniejsze jest to, że wszyscy oni mają rację!
Jak to możliwe? Ok, wzbogacę to zdanie i wszystko będzie jasne:
Wszyscy oni mają rację, z ich własnego punktu widzenia.
Ty jednak, jako menadżer zobligowany jesteś do widzenia, jeśli nie na ostatecznym poziomie, to chociaż z szerokiej perspektywy. Dlatego musisz wiedzieć (i jeśli chcesz – uświadomić swój zespół), że jest tak:

Bez funkcjonalności nie da się spełnić wymagań użyteczności, nie da się też prowadzić marketingu (produktu, który nie istnieje). Bez użyteczności oprogramowanie o najbogatszym zestawie funkcji jest koszmarne w użytkowaniu, a trudno prowadzić marketing do kiepskiego narzędzia (łatwiej to zrobić z kiepskim szamponem). Na koniec – najgenialniejsze systemy o interfejsie tak intuicyjnym, że przy pierwszym kontakcie każdy jest zaawansowanym użytkownikiem, bez jakiejkolwiek instrukcji jest bezużyteczne, jeśli nikt o tym nie wie.

Ubarwiając wpis pozwolę sobie na metaforę: po co Ci do wyścigów koń, który ma mocne serce, a nie ma nóg? Po co Ci taki, który ma nogi, ale słabe serce? Po co Ci taki, który ma mocne serce i nogi, ale nie ma głowy (innymi słowy – padlina)? Biznes to wyścigi, w których zarabiasz, kiedy jesteś w czołówce, nie tracisz w peletonie, a bankrutujesz w ogonku.

*w Polsce na szczęście coraz większą uwagę zwraca się na to kryterium jakości oprogramowania, do niedawna było to mizerne.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *