Czy każdy może być programistą?

Właśnie teraz, w przerwie w pracy nad komponentem, który miałby automatycznie generować menu w panelu administracyjnym w zależności od zdefiniowanych (w bazie) uprawnień przypomniały mi się słowa jednego z wykładowców UO.
Próbował on odróżnić programistów od normalnych ludzi(sic!). Powiedział, że normalny człowiek, mając za zadanie wykopać 100 metrowy rów weźmie łopatę, tydzień będzie kopał i wykopie. Programista z kolei tydzień będzie myślał, aż wymyśli metodę. Drugi tydzień będzie tą metodę implementował. I po dwóch tygodniach rów będzie wykopany.
W tym momencie na sali zapanowała cisza, może nawet konsternacja, a po chwili doktor dodał “Ha! Ale my teraz takich rowów możemy wykopać 50!”.

Kim zatem jest programista? Przede wszystkim jest leniem. Śpieszę dodać: leniem w dobrym tego słowa znaczeniu. Leniem, który nie znosi powtarzać zadania. Leń ów wie do czego służą maszyny, a w szczególności komputery. Jeśli jest coś co poddaje się algorytmizacji – leń-programista nie zrobi tego sam. Leń programista widzi, że wykopanie rowu to:
1. wbić łopatę
2. podnieść łopatę z ziemią
3. odrzucić ziemię w bok
4. sprawdzić, czy już 100 metrów
4a. jeśli nie – powtórz,
4b. jeśli tak – idź po wypłatę

Dlatego śmiem twierdzić, że im bardziej boi się pracy (w sensie “roboty”) programista, tym lepiej to o nim świadczy. No i może to nieskromnie zabrzmi, ale drugi dzień pracuję nad tym dynamicznym menu, choć mógłbym w godzinę zrobić to “na sztywno”… i dobrze mi z tym (również dlatego, że przyjdzie następny projekt i nie będzie trzeba tego robić).

Edit: inne spojrzenie na tą kwestię znajdziesz tutaj.

Share Button

2 thoughts on “Czy każdy może być programistą?

  1. Pamiętam te słowa oraz tą świadomość jakie mamy możliwości, wyzwaniem wtedy było (i nadal jest) ich poznawanie i ciągłe rozwijanie w “odpowiednim” kierunku…

  2. Pingback: Zespół programistów jest jak maszyna | webbricks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *