Jaką książkę warto przeczytać, aby poznać Agile?

Z racji mojej magisterki i zainteresowań trochę książek o tej tematyce mam za sobą (na szczęście “za” ;)). Dlatego chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami polecając trzy pozycje:

 1. Agile Software Development. Gra zespołowa. Alistair Cockburn
  Agile Software Development. Alistair Cockburn

  Agile Software Development. Dużo teorii i dużo informacji  Bardzo dobra pozycja, choć dość trudna w odbiorze. Charakteryzuje się dość wysokim poziomem abstrakcji. Ale dzięki niej można zrozumieć dlaczego agile działa, a nawet kiedy nie działa i dlaczego. Autor jest też twórcą rodziny metodyk Crystal i z tej książki dowiesz się o nich co nieco. Jeśli na temat stosowania Agile chcesz poznać wszystkie sekrety i mechanizmy stojące za jego siłą – to pozycja dla Ciebie. Jeśli nie jesteś gotowy na teoretyczną przeprawę – rzuć okiem na pozycje poniżej.

 2. Agile Development. Filozofia programowania zwinnego. James Shore, Shane Warden
  Agile Development. Shore, Warden

  Agile Development. Równowaga między teorią a praktyką stosowania XP


  To nieco lżejsza pozycja, bardziej traktująca o tym jak używać (w tym przypadku XP), a nie jak działa. Z tej książki poznasz dokładnie wszystkie elementy XP, łącznie z tymi najbardziej subtelnymi. Dowiesz się dlaczego programowanie w parach jest równie skuteczne, co dziwaczne (na pierwszy rzut oka). Jeśli jesteś szefem programistów – zrozumiesz dokładniej co programiści robią podczas pracy. Dowiesz się, że jeśli nie klepią w klawiaturę, to jeszcze nie oznacza, że nie pracują. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcą z powodzeniem stosować XP. Dla osiągnięcia mistrzostwa prawdopodobnie po pół roku używania XP warto by do niej wrócić.
 3. Head First Software development. Dan Pilone, Russ Miles
  Head First Software Development. Pilone, Miles

  Head First Software Development. Zestaw praktyk w lekkiej i przystępnej formie


  Najlżejsza pozycja w zestawienia, jednak również wartościowa. Nie przedstawia z sobą żadnej konkretnej metodyki. Choć może raczej nie przedstawia żadnej nazwanej metodyki. Jest to zbiór prostych praktyk, które usprawnią działanie Twojego zespołu. Przykłady zamieszczone są w języku Java, ale pozycja przydatna nawet dla tych co Javy nie znają (jak ja, kiedy zaczynałem tą książkę czytać). Wiele ćwiczeń, pytań i wszystkiego, co sprawi, że nawet jeśli zdiagnozowano u Ciebie ADHD – wciągnie Cię i niewielkim wysiłkiem poznasz podstawy zwinnego wytwarzania oprogramowania.
 4. Miłej lektury.

  Ps. jeśli sam(a) chcesz mi coś polecić – wrzuć to koniecznie do komentarza – nie mogę się doczekać.

  Share Button

2 thoughts on “Jaką książkę warto przeczytać, aby poznać Agile?

 1. A według mnie jednak czegoś tu brakuje. Jeśli ktoś wchodzi w Agile na poważnie jego projekty są duże, długie (rok, 2 lata) to warto zapoznać się z Agile Estimating and Planning.

 2. Tej pozycji nie czytałem. Dzięki za propozycję, może niedługo uda mi się ją zdobyć :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *