Pierwsze wrażenia z Google Wave

Po pierwsze – programiści czy to z google czy nie nie tracą dobrego humoru:

Nic dziwnego, że do tej aplikacji jest na razie ograniczony dostęp

Nic dziwnego, że do tej aplikacji jest na razie ograniczony dostęp

Po drugie – bardzo fajnie jest odpowiedzieć na konkretną wiadomość wysłaną do Ciebie. Te wiadomości wyglądają jak posty na forum. Różnica jest taka, że tworzą one drzewo. Odpowiedzieć możesz w dowolnym miejscu. Zatem w ramach jednego wave’a można prowadzić kilka równoległych dyskusji.
Dodatkowo te odgałęzienia mogą być dyskusją, którą widzą nie wszyscy członkowie całego wave’a

Przykładowy wave

Przykładowy wave

Oczywiście nie jest to nic co nie byłoby pokazane na prezentacji, o której było tak głośno ;)

Co z rzeczy niezaprezentowanych na filmie?

Przede wszystkim po kilku minutach rozmowy z kimś kto jest online – zaczynasz mieć wrażenie, że pisząc tradycyjnego maila jego odbiorca na bieżąco widzi jak go redagujesz. To niesamowite wrażenie. Tak działa wave – gdy odpisujesz komuś działa to jak czacie.
Kilka chwil takiej rozmowy. Żegnasz się z rozmówcą. Zabierasz się za zwykłego maila, piszesz, piszesz. Kasujesz jakieś zdanie, które raczej powinno być inne i… łapiesz się na tym, że odbiorca już go musiał zobaczyć. A po chwili “nie, czekaj!” przecież to zwykły mail… “uff” ;)

W wave chyba nie można tej funkcji jeszcze włączyć. Przy odpowiedziach jest opcja “draft” ale nie można jej zaznaczyć. Myślę, że przydałaby się możliwość ustawienia tego trybu na stałe ;)

Tak, czy siak – jest to naprawdę nowa forma komunikacji, która może zmienić wiele dotychczasowych sposobów tego jak się porozumiewamy:

– z tradycyjnego e-maila zostało właściwie tylko podejście w którym różne serwery wave’owe mogą się porozumiewać (czyli nie ma być sytuacji jak z IM, że ktoś jest w innej sieci więc z nim nie pogadamy)
– z forów (czy z Gmaila) mamy wątkowanie wiadomości
– z IM mamy rozmowę na żywo, która ma jednak dopalacze: użytkownik nie widzi wiadomości po tym jak klikniemy “wyślij” – widzi ją od razu. No chyba, że rozmawiasz z kimś z Indii* – to nie tak znów od razu :D

* przy tej okazji pozdrowienia dla nowego kolegi Azmatha

Ok, dość tego chwalenia się :P
Teraz mam niespodziankę. Zostały mi do wysłania dwa zaproszenia do google wave. Jeśli nie możesz się doczekać – możesz wziąć udział w mini konkursie: jeśli interesuje Cię ta nowa zabawka od wujka Google’a napisz o tym na swoim blogi i walnij pingback do mnie. Wśród wszystkich pingbacków całkowicie losowo wybiorę dwóch szczęśliwców, którym wyślę zaproszenie.

//Edit: dodam jeszcze, że konkurs będzie trwał do 31 października do północy. Po tym terminie wylosuję dwie strony i spróbuję się skontaktować z ich właścicielami, aby otrzymać adres e-mail na który wysłać zaproszenia :)

Share Button

4 thoughts on “Pierwsze wrażenia z Google Wave

  1. Pingback: Zaproszenia do Google Wave - co zrobić aby je otrzymać? | Blog o Google Wave

  2. Oba zaproszenia zgarnęli koledzy z waveblog. Nie było z czego losować :P
    Nie ukrywam, że miałem nadzieję na nieco promocji bloga. Trochę się udało (sporo wejść), trochę się nie udało (zero trackbacków). Jako bonus – ciut więcej doświadczenia w ogólnie pojętym web2.0 od drugiej strony ;)
    Gratuluję.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *