Całkiem skomplikowana strona internetowa za 1000 złotych

Zaczęło się na wykopie. Jerzy Łabuda, ekspert (a niektórzy twierdzą, że “ekspert”) Komputer Świata twierdzi, że na zaprojektowanie, stworzenie i wdrożenie “całkiem skomplikowanej strony internetowej¹” wystarczy 1000zł.

¹. Pomijam kwestię tej nieprecyzyjnej definicji.

Moim zdaniem ma rację. Jednak Ci, którzy chcieliby z tej okazji skorzystać mogą się zdziwić. Kiedy przejdą się ze swoją propozycją po firmach to będą zaskoczeni, że nikt nie chce podać takiej ceny. Dlatego specjalnie dla nich podaję przepis na taką aplikację…

Przepis na całkiem skomplikowaną stronę internetową za 1000 złotych dla nie-programistów.

1. Musisz znaleźć kogoś, kto nie zna się na tworzeniu stron internetowych. Znajdź jakiegoś licealistę, który coś słyszał o HTML-u i że jest coś takiego jak PHP.

2. Osoba ta musi być fanem filmów o hakerach (hakierach?) i być pełna entuzjazmu. Musi też wiedzieć jak korzystać z google i for internetowych (który z uczniów liceów tego nie potrafi?).

3. Przedstaw mu wizję bogactwa jaka na niego czeka w wypadku powodzenia serwisu. Obiecaj mu jakiś procent przyszłych zysków. Ten ktoś musi mieć kieszonkowe znacząco niższe niż 500zł.

4. Odczekaj niedającąsięsprecyzowaćilośćczasu² kiedy Twój wykonawca będzie zaprzyjaźniał się z programistami i hartował swój charakter np tutaj.

² Jeśli jesteś osobą, która lubi się oszukiwać, możesz skorzystać z tego narzędzia aby oszacować czas (możesz kilkukrotnie odświeżyć stronę i dodać do siebie wyniki – będziesz bliżej prawdy)

5. Trzymaj kciuki, aby zeszły się następujące warunki:

a/ Wykonawcy udało się zainstalować serwery web i bazy danych na swoim localhoscie (albo localhopsie)

b/ Efekt pracy nie przerósł mistrza i był w stanie nie ugiąć się pod ciężarem swojego spaghetti code

c/ Był na tyle cierpliwy żeby ukończyć zadanie. Nie stwierdził po pół roku, że gra nie jest warta świeczki.

d/ Znalazł gotowe, darmowe (trzymaj za to kciuki) rozwiązania, których nie był w stanie samodzielnie rozwiązać (odtwarzacze wideo etc.) i był w stanie je obsłużyć.

e/ Poznał co to znaczy wdrożenie, to że nie każdy hosting ma tą samą konfigurację i udało mu się pokonać również ten problem. Może musiał przepisać połowę kodu bo podczas wdrażania systemu okazało się na przykład, że wygodne register_globals są niebezpieczne i z tego powodu – wyłączone.

f/ kilka jeszcze drobnostek, których nie udało mi się przywołać z pamięci.

Jeśli te wszystkie warunki się (nie)szczęśliwie zejdą, możesz przygotować swoje 1000zł i odebrać swój serwis. Pamiętaj jednak o tym, że:

  1. gdy wzrośnie ruch na stronie będziesz musiał go modernizować
  2. gdy użytkownicy będą się domagać nowych funkcjonalności będziesz musiał go modernizować
  3. gdy uznasz, że lekki redesign jest niezbędny, aby system zaczął zarabiać, będziesz musiał go modernizować

Będziesz chciał to zrobić szybciej niż trwało stworzenie strony, bo konkurencja będzie deptać Ci po piętach. Zwrócisz się wtedy do firmy, która popatrzy na Ciebie z odrobiną współczucia i wystawi rachunek za to, za co nie zapłaciłeś na początku. Jeśli chcesz ponownie skorzystać z przepisu to pamiętaj, że po pierwsze dotychczasowy wykonawca nie będzie chciał patrzeć na swój kod³. Po drugie jeśli znajdziesz kogoś nowego – dowiesz się co to znaczy “wzrost wykładniczy”.

³ Wiem co mówię, im wcześniej napisany przeze mnie kod, tym skuteczniej wywołuje u mnie torsje. Utrzymuję dość wysoki poziom zadowolenia z życia między innymi dzięki temu, że swoje pierwsze projekty skasowałem kiedyś przypadkowo z dysku. Wtedy byłem zrozpaczony, teraz wiem, że to był prezent.

Innymi słowy:

Strona internetowa nie jest jedyną rzeczą za jaką płacisz tak jak karoseria nie jest jedynym ważnym elementem kupowanego samochodu. Jest jeszcze bezpieczeństwo, użyteczność, skalowalność i niski dług techniczny. Za wszystkie te rzeczy płacimy albo teraz, albo w przyszłości (albo porzucamy projekt).

Nie twierdzę, że strona za 1000zł to zły pomysł. Pamiętaj tylko, że jest różnica między polonezem z giełdy, a nową toyotą z salonu. Jesteś dorosły – sam wybierasz.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *