Dziękuję!

Na początku tego roku powziąłem cel: zwiększyć ilość odwiedzin na blogu do tysiąca (w grudniu ten wskaźnik wynosił 476) i zejść z bounce rate poniżej 75% (wynosił on około 79% w grudniu). Dałem sobie na to pół roku. Dzięki Wam, moi drodzy, udało się w trzy miesiące. Dlatego mam dla Was wszystkich mały prezent.

Ostatnio po przeczytaniu świetnej książki (Cień wiatru) naszła mnie refleksja. Ludzie uczą się szybkiego czytania z oczywistych względów takich jak, na przykład, oszczędność czasu. Moim zdaniem czytanie jest jak branie kąpieli. Codzienne newsy i maile są czymś co trzeba zrobić. Są jak szybki prysznic, kiedy Twoim zadaniem jest stanie się czystym (a nie stanie pod strumieniem bieżącej wody). Z tego względu warto szybko czytać.
Z drugiej strony ciekawej książki raczej nie powinieneś czytać korzystając z technik szybkiego czytania. Dlatego, że celem nie jest samo wtłoczenie informacji z książki do mózgu. Tu czytanie jest celem. Tak jak zrobienie sobie przyjemnej, relaksującej kąpieli w wannie. Do wanny wchodzisz po to, żeby w niej siedzieć. Żeby chłonąć przyjemność z siedzenia w ciepłej wodzie. Tak jak w przypadku dobrej książki czytasz ją po to, żeby móc przebywać w tym interesującym świecie. Dlatego książki powinno się czytać swoim naturalnym, powolnym tempem.

Po tym przydługim wstępie dochodzę do meritum. Poznając nieco rozszerzenie jetpack postanowiłem wykorzystać pomysł z mojego ulubionego forum.

Rozszerzenie, które dla Was przygotowałem nazywa się FastReader i teoretycznie powinien Wam pomóc w szybkim czytaniu treści na stronie. Opiera się na zasadzie, że człowiek jest w stanie “skanować” dane słowo i je rozpoznać nie czytając wszystkich liter w tym słowie, ale odczytując literę pierwszą, ostatnią i długość słowa. Po zainstalowaniu rozszerzenia zaznacz fragment tekstu i kliknij “FR!” w dolnej belce. Długość wyświetlania danego słowa można zmienić w ustawieniach (about:jetpack installed features->settings).

Aby wypróbować to narzędzie zainstaluj dodatek jetpack, a następnie wejdź http://extras.grzegorzpawlik.com/js/fast-reader/ i zezwól na zainstalowanie skryptu.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *