Jesteś bardziej komandosem, czy wartownikiem?

W trakcie krótkiej przerwy na froncie zmagań z RoR i Ultrasphinx naszła mnie pewna refleksja.

Wyobraź sobie dwa typy osobowości, dwa ekstrema.
Z jednej strony masz “komandosa”, człowieka do zadań specjalnych, który jest w stanie pracować nad trudnym problemem godzinami i dążyć do celu długo po tym jak inni się poddali.

commando

Komandos vs. komandos na warcie


Drugi biegun to “wartownik” czyli spec od zadań żmudnych, który potrafi utrzymać skupienie na niezbyt fascynującym jednak bardzo istotnym zajęciu.

To oczywiście są dwa punkty między którymi rozciąga się kontinuum zawierające mieszanki tych dwóch składników we wszystkich możliwych proporcjach. Jeśli 0 to komandos, a 1 wartownik to 0.75 to ktoś u kogo znacznie przeważają właściwości wartownika.

Idąc dalej trzymając się bitewnej analogii spójrz na swój projekt. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo zadań dla wartowników. Z pewnością pojawiają się przeszkody o rozwiązywaniu których aż marzą komandosi.

Śmiem twierdzić, że każdy z tych typów osobowości naturalnie ulokuje się na pozycji, która jest dla niego naturalna. Ludzie nawet nieświadomie zarządzają swoimi zadaniami, a środowisko wytworzone przez członków zespołu przesuwa odpowiednie zadania do odpowiednich ludzi.

Upewnij się tylko, że nie zaburzasz tej samoorganizacji. Czasem pojawiają się pomysły, że ludzie za bardzo się specjalizują i może wymusić rotację, aby wszyscy w efekcie zajęli się każdym rodzajem zadania. Zastanów się czy warto. Z pewnością nie chcesz aby irytować swoich komandosów i wartowników.

Wpisz koniecznie w komentarzu jaką mieszanką jesteś.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *