Stabilny cake-1.3

W prawdzie nie przedstawia on ze sobą tak wiele gorących zmian jak wersja 1.2 ale moim zdaniem nawet jeśli żadna z nowych funkcji nie była przez Ciebie długo oczekiwana, to jednak zamknięcie tego etapu umożliwia skupienie się teamu cake’a na wersji 2.0 (która przez sam fakt porzucenia wsparcia dla php 4 jest warta uwagi).

Z ciekawszych nowości w 1-3

 • JsHelper nie jest już sztywno związany z prototype/scriptaculous – można teraz przy pomocy adapterów używać innych frameworków JS
 • Błędy walidacji powinny teraz wywoływać błąd, dzięki czemu znalezienie przyczyny dlaczego walidacja nie działa powinno być łatwiejsze
 • Mocniejsze wsparcie dla pluginów (schema, bake, pliki konfiguracyjne pluginów)
 • nowy katalog ‘libs’, który ma na celu odróżnienie ‘vendors’, czyli kodu pochodzącego od firm trzecich od kodu tworzonego przez Ciebie (innymi słowy, ‘libs’ to taki ‘vendors’, ale stworzony przez Ciebie)
 • ustawienie domyślnych wartości dla metody “input” przy tworzeniu nowego formularza. To jedna z ciekawszych rzeczy. Dawniej metoda ta domyślnie dodawała “label” na podstawie nazwy pola i otaczała go z inputem w div’ie. Gdy w danym formularzu było chciałeś temu zapobiec, każdemu wywołaniu metody “input” musiałeś dodał opcje (array(“label”=>”false”), teraz możesz zrobić to tylko raz na formularz:
  echo $this->Form->create('User', array(
      'inputDefaults' => array(
        'label' => false,
        'div' => false
      )
    ));
  

  tutaj znajdziesz więcej usprawnień FormHelper

Gratuluję zespołowi cakePhp kolejnego sukcesu i trzymam kciuki za utrzymanie tempa rozwoju i wszystkim Wam przypominam, że można wesprzeć ten projekt zaopatrując się jednocześnie w gadżet z logo cake’a.

Share Button

2 thoughts on “Stabilny cake-1.3

 1. fajna sprawa, mam gleboka nadzieje, ze w wersji 2.0 poprawia zachowanie Containable w przypadku pobierania danych z kilku odleglych tabel – obecnie Containable dziala w ten sposob, ze to co mozna obskoczyc jednym zapytaniem zabiera np. 50 zapytan :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *