Prosty test: czy Twoje zdjęcia na Facebook’u zostają tam na zawsze?

Po przeczytaniu jakiś czas na blogu Like-a-geek historyjki o Edycie, co założyła swoje konto, potem skasowała, a jej zdjęcie profilowe nadal było dostępne:

Edycie znudziła się zabawa w Facebooka i postanowiła skasować swoje konto (…) zgłosiła, że chce skasować swoje konto i wszystkie wysłane do serwisu dane. (…)
Edyta ma jednak dobrą pamięć i zapamiętała, że jej zdjęcie było trzymane pod banalnym adresem http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/hs458.snc4/50111_1428405965_5261423_n.jpg. “Było” to złe słowo. Zdjęcie jest cały czas przetrzymywane pod podanym adresem, mimo, że konta już nie ma.

Historia prawdziwa, zgadza się – zdjęcie (szary kwadrat nadal tam jest 27 stycznia 2011):

Jednak wnioski są przesadzone, na podstawie faktu iż zdjęcie profilowe się ostało, autor stwierdza, co następuje:

Na koniec wnioski. Wszystko co publikujesz w sieci zostanie tam już na zawsze. Wyryj to sobie na monitorze i patrz za każdym razem zanim naciśniesz “opublikuj”.

Postanowiłem to sprawdzić. Intuicja podpowiadała mi, że aplikacja, która zajmuje się obsługą milionów użytkowników nie będzie czesać swoich dysków na serwerach po każdym kliknięciu użytkownika. Aplikacje, które pisałem, obsługujące kilkadziesiąt tysięcy gości też tego nie robią.

Po wykonaniu akcji użytkownika (click) do aplikacji należy wygenerowanie strony wynikowej. Wszystko, co nie jest do tego niezbędne może zostać wrzucone do jakiejś kolejki zadań. Usunięcie zdjęcia z bazy (lub ustawienie flagi “usunięte”) po to, żeby nie pojawiło się w panelu użytkownika służy temu celowi. Usunięcie zdjęcie fizycznie z dysku może (musi) poczekać.

Drugą kwestią jest atmosfera “wykrytego spisku”:

Wszystko co publikujesz w sieci zostanie tam już na zawsze

Jakoś nie chciało mi się wierzyć, że firma płacąca miliony za serwery zwiększała swoje koszty, zatrzymując wszystkie bzdurne zdjęcia z pieskami, kotkami i bobaskami internautów.

test

Zrobiłem prosty test (który każdy z Was może powtórzyć)- usunąłem jedno z pierwszych zdjęć profilowych na moim koncie, zapisując wcześniej adresy pod którymi było dostępne (1 i 2). Zapisując w kalendarzu, że za miesiąc mam sprawdzić te adresy. Po upływie ok dwóch tygodni zajrzałem z ciekawości i… zdjęć już tam nie było. Nie musiałem nawet usuwać konta.

o co chodzi?

No, ale zdjęcie Edyty ciągle jest w internecie – kto ma rację?
Możemy zgadywać o co chodzi. Mój strzał jest taki: ostatnie zdjęcie profilowe jest bardziej trwałe dlatego, że jest wyświetlane przy Twoich wypowiedziach. To może tłumaczyć dlaczego nie zostało usunięte (jeszcze).

Oczywiście mój test nie dowodzi tego, że Facebook nie trzyma gdzieś tego (wszystkiego co kiedykolwiek tam opublikujesz) w piwnicy, a tylko CDN co jakiś czas wywala nieużywane zdjęcia. Dowiesz się tego jak kupisz Facebooka dla siebie.

Share Button

6 thoughts on “Prosty test: czy Twoje zdjęcia na Facebook’u zostają tam na zawsze?

  1. Na nk dla przykładu oprócz usunięcia konta, należy wysłać wiadomość do administratorów z prośbą o usunięcie danych, bo jeśli się tego nie zrobi (poprzestając na intuicyjnym usunięciu) to dane, które podaliśmy będą nadal przetrzymywane (tak było jakieś 7 miesięcy temu, gdy ja usuwałem konto od tego czasu pewnie nic się nie zmieniło).

  2. wydaje mi sie, ze procedura usuwania konta w serwisie, ktory SZANUJE swoich uzytkownikow powinna byc jawna i bardzo szczegolowo opisana na stronach pomocy (np z terminami retencji zdjec na serwerach itp.) – w ten sposob unikamy domyslow i teorii spiskowych.

  3. [treść o monitorowaniu facebooka przez rosjan wycięta ze względu na brak związku z tematem]

  4. Żadna moda – w całym ciyilwzowanym świecie nie można robić zdjęć na spektaklach, koncertach i tego typu eventach. Artysta to nie małpka na wybiegu..A skąd te zdjęcia, skoro nie wolno było ich robić, co????

  5. Pingback: Facebook i usuwanie zdjęć | webbricks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *