Opa(lang)

OpaNowy język, ciekawe podejście do tematu (nieco inne niż node.js):
Opa. Jestem ciekaw: co o tym myślicie?

Nie udało mi się w dokumentacji znaleźć jak zdefiniować klasę ;) Nie wiem, może się za bardzo przyzwyczaiłem?

Share Button

4 thoughts on “Opa(lang)

 1. Co do przyzwyczajenia to bardzo możliwe — Opa jest językiem de fakto funkcyjnym i klas w nim brak :).
  Podobieństw z node.js faktycznie jest sporo, choć również sporo różnic.
  Dislacimer: jestem jednym z twórców języka i w razie pytań zawsze bardzo chętnie porozmawiam na temat Opa’y :).

 2. O! Miło mi gościć w moich skromnych progach. Chętnie dowiedziałbym się jak wyglądała praca nad tym językiem. Miałbyś ochotę skrobnąć parę słów? Z jakiej metodyki korzystaliście? Jak długo trwały prace?

  Podobieństwo z Node.js nasuwa się samo – jeden język server i client side. Czy pod maską też jest oparty na eventach (event loop)? Plusem jest wsparcie dla bazy danych. Z kolei za Node.js przemawia to, że Javascript wszyscy znają. Co o tym sądzisz?

 3. Mi rowniez milo zobaczyc ze w rodzinnych stronach ktos uslyszal o jezyku rodem z Francji :). Metodyka: agile development, luzno uzywajac metodyki scrum. Jak dlugo prace… trudno odpowiedziec dokladnie bo luzny pomysl i pierwsze linijki kodu powstaly prawie 10 lat temu, ale tak od 3 lat mowimy o powaznych pracach powaznego zespolu (10+ osob).
  To prawda, ze zarowno Opa jak i Node.js to jeden jezyk dla serwera i klienta, jednak roznic tez troche jest: Opa ma wbudowana integracje z baza danych, jak rowniez ma dosc zaawansowany “distributed engine”: system sesji Opa’y w pewnym sensie porownywalny jest z Erlangiem; uruchomienie aplikacji Opa’y “w chmurze” jest banalnie proste (przepraszam za niezgrabne sformulowania ale zdecydowanie odwyklem od rozmow technicznych po Polsku ;). Poza tym Opa tak naprawde jest funkcyjna i ma silny system typow (co jest olbrzymim plusem, ktory niestety nie wszyscy docenia :). Tak naprawde Opa’ie blizej jest do innego dosc niszowego jezyka: Ur/web.
  Mam nadzieje, ze udalo mi sie satysfakcjonujaco odpowiedziec na Twoje pytania. Wiecej informacji o jezyku na jego stronie: http://opalang.org i blogu mojego autorstwa: http://blog.opalang.org :).

 4. Poczytałem trochę na stronie i trafiłem na info, że zajęło Wam to “100 man years” – imponujące. Na temat czy lepsza jest silna typizacja nie będę się rozwodził ;) Dobrze, że jest w czym wybierać. Szkoda tylko, że na razie dostępna jedynie na 64bit – muszę trochę poczekać, żeby się w to pobawić (ciekawe, czy wcześniej puścicie wersję 32bit, czy uda mi się zmodernizować sprzęt?).

  W każdym razie życzę powodzenia ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *