Dlaczego estymacje zawsze są błędne?

Ciekawa rzecz, którą znalazłem. Pewien “menadżer” (cudzysłów nie jest przypadkowy) zapytał dlaczego estymacje są zawsze błędne? Pyta czy to wina deweloperów, problem z zarządzaniem (ciekawe, że nie zapytał czy to wina menadżera), błędna metodyka lub jej brak? A może ten błąd jest zawarty w samej naturze procesu – pyta niczym grecki filozof podczas debaty ze swoimi uczniami.

Jak myślicie jaka jest odpowiedź? (Oprócz tej, że powinien przeczytać książkę/dwie?).


Tutaj przeczytacie najciekawszą i bardzo obrazową odpowiedź dlaczego tak się dzieje (po angielsku)
. Pokażcie ją swojemu “menadżerowi” jeśli też go ta kwestia dziwi.

Moja odpowiedź: Estymacja jest błędna z defininicji (<łac. aestimatio ocena> != wycena). Jeśli zakładasz, ze estymacja da Ci dokładny wynik, to zamień to słowo na szacowanie. Jeśli nadal popełniasz ten sam błąd i po szacowaniu spodziewasz się dokładnych wyników – zamień to słowo na… zgadywanie. Czasem trafi się ktoś, kto potrzebuje jeszcze silniejszego określenia, żeby odpaliło odpowiednie zwoje mózgowe. Ja w ekstremalnych warunkach lubię użyć określenia “Wróżenie z fusów”.

foto: Flood

Szczególnie, jeśli na przeciw masz zabójczą kombinację:

zabójca kombinacja = 
rozległe zadanie 
+ technologia w której brak Ci doświadczenia 
+ menadżer (lub klient) który nie rozumie znaczenia słów
  • “To wróżenie z fusów”.
  • “Jeśli mam podać konkretne daty, to zajmie od 3 do 10 miesięcy”
  • “Dlaczego? Bo to jest jak wróżenie z fusów”
  • “Jest wiele niewiadomych, a wymagań jest na tyle dużo, że nie mieszczą się już na kartce a4 – dlatego przypomina to wróżenie z fusów”.
  • “Podając Ci konkretne wartości, czuję się jakbym wróżył z fusów”

Powtarzaj to tak często jak potrafisz. I porzuć nadzieję, że zrozumieją. Będziesz powtarzał to zdanie (lub inne ulubione) tylko z jednego powodu – dla zachowania własnego zdrowia psychicznego. Gdy na kolejnym spotkaniu (miejmy nadzieję, że szybciej niż za 3 miesiące) ktoś wytknie Ci nietrafioną estymację przypomnij mu o tym. Powtórzyłeś tę frazę tak wiele razy, że coś musi zaświtać… Estymacje to wróżenie z fusów.

Estymacja z definicji zawiera błąd. Istotne jest jaka jest natura tego błędu.

Dlatego jest nadzieja. W pytaniu jest informacja, że estymacje zazwyczaj chybią o współczynnik 2-3 (cokolwiek by to nie znaczyło). I to jest już coś na czym można budować. Zwinne metodyki potrafią radzić sobie z błędnymi estymacjami jeśli błąd jest w miarę stały (i nie trzeba nawet wiedzieć ile on wynosi). Ale to temat na kolejny post.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *