Własny framework? Chyba żartujesz

Ciekawe pytanie z goldenline: http://www.goldenline.pl/forum/3062764/wlasny-framework/s/1#51715002

Jakie są przesłanki do stosowania własnego frameworku poza przywiązaniem do siebie klienta?

Innymi słowy kiedy ogólnie dostępne frameworki
(Zend, Symfony, CakePHP, kohana, CodeIgniter, Yii) się nie sprawdzają?

Czy jesteś w stanie napisać framework?

Nie jesteś! I wiesz dlaczego – nie stać Cię. Weźmy popularne frameworki opesource, na przykład cakePHP.

Rozwijany od więcej niż 5 lat. Jeśli całe kodowanie społeczności udało się zastąpić pracą dwóch programistów na pełnym etacie, to zakładając, że koszt miesięczny to 12000zł (powodzenia) => 720 000zł w 5 lat.

Do tego dochodzi intensywne testowanie przez setki użytkowników – Ty tego nie masz.

I jeszcze jedno: pracownicy odchodzą – Twoi nowi ludzie nie mają tutoriali, forów i nie mają szans na własne doświadczenie. Musisz ich szkolić (dodatkowy koszt)

Jednym słowem – jeśli teraz decydujesz się na napisanie swojego frameworka to wyrzucasz wszystkie plusy, które frameworki tak naprawdę dają i w zamian dorzucasz sobie kolejny soft do utrzymania. Jak dla mnie to jest obiektywnie głupie, pozostałe punkty będą raczej subiektywne.

Przywiązanie do siebie klienta poprzez framework?

Jeśli musisz przywiązać do siebie klienta w ten sposób to radzę przemyśleć strategię firmy. Jako freelancer nauczyłem się jednej rzeczy: nie ma nic łatwiejszego niż zadowolić klientów poziomem obsługi.

I to nie dlatego, że mam do tego szczególny talent. Tylko dlatego, że wszyscy inni są do bani.

Przywiąż do siebie klienta poprzez jakość usług – to tańsze i milion razy łatwiejsze niż napisanie własnego frameworka.

ogólnie dostępne frameworki (Zend, Symfony, CakePHP, kohana, CodeIgniter, Yii) się nie sprawdzają

Jasne, łatwo jest szukać przyczyn problemów na zewnątrz. Punkt poprzedni sugeruje, że nie zajmujesz się aplikacjami “cutting-bleeding-edge”(sic!), gdzie frameworki Cię ograniczają.

Proponuję test: znajdź speca od danego frameworka i zleć mu rozwiązanie problemu w nim. Wybierz problem dla którego framework według Ciebie się nie sprawdza. Prosty test. Nawet jeśli za pracę takiego talentu zapłacisz 50000zł to i tak będziesz 670000zł do przodu. Bo najprawdopodobniej zrozumiesz, że niesprawdzanie się danego frameworku wynika ze zbyt słabej znajomości tegoż.

Share Button

4 thoughts on “Własny framework? Chyba żartujesz

 1. Ja bym dodał jeszcze jedno: a jak na prawdę potrzebujesz czegoś pod siebie, to zanim zaczniesz pisać własny FW zastanów się czy nie lepiej skorzytać z jakiegoś mikro frameworka typu Silex, bazującego na gotowych/sprawdzonych/przetestowanych komponentach i na nim zbudować od podstaw własną aplikację. Wtedy możesz próbować to robić tak jak lubisz, jednocześnie korzystając ze sprawdzonych rozwiązań.

 2. True, I saw a lot of developers hungry to develop their own frameworks.

  The usual “argument” is that open source frameworks are more susceptible to security breaches than closed source code since you can read the code.

  Well, it’s obviously not true, a closed project is in fact far more susceptible to security breaches than the usual frameworks which are tested and used on websites that are actually *worth hacking*.

  Each time when your closed framework will be hacked, it will be too late to act. You will lose data, business and clients.

  Another good point for the open source frameworks: hiring.
  You can easily post a job such as Zend PHP Developer. That person won’t have the usual learning curve and will be operational from day 1 as he knows the framework and its ecosystem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *