Nie myl korelacji w przyczynowością

(Correlation is not causation – this article can be translated on request, please comment if you want me to do so)

Po natrafieniu na artykuł Erasmus gwarantem pracy pomyślałem, że warto napisać o tym powszechnym błędzie logicznym.

Mamy naturalną skłonność szukania prostej odpowiedzi. Ci, którzy wychodzą poza typowe skłonności widzą, wiedzą i osiągają więcej.

Przykład (dane zmyślone):
a) średnie bezrobocie wśród studentów wynosi 15%
b) średnie bezrobocie wśród studentów “erazmusów” – 0%

odruchowy wniosek -> “erazmus gwarantem pracy”. Czyli “Erazmus sprawia, że ludzie są chętniej zatrudniani/rzadziej zwalniani”.

Ćwiczenie dla Ciebie: jakie są inne możliwe wyjaśnienia poza tym, że to erazmus jest magiczną pigułką?

Nie śpiesz się, zastanów się nad choć jedną przyczyną.

Moje pomysły:

1. (zainspirowany komentarzem pod oryginalnym artykułem): Erazmus wymaga pewnych zasobów finansowych, więc korzystają z niego ludzie zamożni – sprawdzić, czy różnica w stopie bezrobocia wśród studentów zamożnych rodziców również odbiega od średniej.

2. Erazmus poprawia znajomość języka (nie jest więc bezpośrednią przyczyną) – sprawdzić, czy różnica w bezrobociu dla studentów ze świetnym językiem jest podobna

3. Na erazmusa decydują się ludzie mniej strachliwi, bardziej pozytywni, przebojowi – być może takich samych cech szukają pracodawcy – sprawdzić jakie cechy charakteru są dominujące u erazmusów, robotnych i bezrobotnych.

4. [Twój pomysł]

Nie chodzi nawet o to, które z tych przyczyn jest prawdziwe (aby zgodnie z naukową metodą się tego dowiedzieć trzeba by zebrać więcej danych – moje sugestie w każdej z możliwości zaczynają się od słowa “sprawdzić”).
Chodzi raczej o to, żeby wyrobić w sobie nawyk kwestionowania stwierdzeń dziennikarzy – założyć, że są niekompetentni (albo przynajmniej jak my sami – leniwi) i uruchomić własne szare komórki.

Jestem ciekaw Twojego pomysłu dlaczego korelacja erazmus-niskie bezrobocie występuje? Zachęcam do komentarzy.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *